فاضلاب تصفیه نشده و کشاورزی

هر ساله مقدار قابل توجهی از منابع آبی صرف امور کشاورزی می‌شود که باتوجه به محدودیت منابع آب شیرین و تغییرات آب و هوایی یکی از راه‌های پیشنهادی، تصفیه فاضلاب و استفاده ی مجدد از آن است. با تصفیه مجدد فاضلاب و استفاده‌ی آن در بخش کشاورزی می‌توان تا حدودی این کمبود آب شیرین را جبران نمود.
یکی از مشکلات اساسی استفاده از این روش، تصفیه غیر اصولی و ورود فاضلاب تصفیه نشده به بخش کشاورزی است که می‌تواند خطرات زیادی برای سلامت انسان‌ها به همراه داشته باشد. در این مقاله اثرات ورود فاضلاب تصفیه نشده به آب های مربوط به بخش کشاورزی بیان می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی، برخی از اثرات ورود فاضلاب به آب‌های کشاورزی را بیان کرده است که از میان آن‌ها میتوان به بیماری‌های گوارشی و اسهالی، بیماری‌های ویروسی، هپاتیت A، عفونت‌های کرمی مانند آسکاریازیس، کم خونی و … اشاره کرد.
از جمله دیگر مشکلات ورود فاضلاب تصفیه نشده به آب‌های کشاورزی این است که کارگران و کشاورزان به دلیل تماس مکرر پوستی با آین آب‌های آلوده ممکن است در معرض بیماری‌های پوستی قرار گیرند. همچنین وجود فلزات سنگین از جمله آرسنیک، کادمیوم و سرب می‌تواند باعث بروز مشکلات متعدد سلامتی شود. به عنوان مثال تجمع حضور کادمیوم در کلیه در اثر تماس مکرر با این آب‌های آلوده می‌تواند باعث بیماری های کلیوی و پوکی استخوان شود.

باتوجه به مشکلات متعدد ورود فاضلاب تصفیه نشده، به آب‌های کشاورزی اهمیت مطالعه در این مورد مشخص شده است. برخی کشور‌های آسیای جنوب شرقی و همچنین جنوب صحرای آفریقا به دلیل ورود پساب‌های صنعتی به سیستم فاضلاب شهری نیاز به مطالعه‌ی دقیق‌تری در این زمینه دارند به این دلیل که تصفیه‌ی مواد مختلف نیاز به تکنولوژی‌های متفاوتی دارد.
همواره یکی موضوعاتی که جوامع مختلف در حال بررسی آن هست، این است که باتوجه به هزینه‌های تصفیه‌ی فاضلاب و همچنین بیماری‌ها ناشی از تصفیه‌ی نامناسب و ورود آن به آب‌های کشاورزی، آیا انجام این کار ضرورت دارد؟

پاسخ به این سؤال به عوامل مختلفی از جمله موقعیت جغرافیایی، روش دفع پساب کارخانجات، حجم منابع آبی در دسترس و همچنین میزان آب مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های کشاورزی بستگی دارد. با توجه به عوامل ذکر شده و برآورد اقتصادی می‌توان به این نتیجه رسید که آیا در هر منطقه، تصفیه فاضلاب برای امور کشاورزی صرفه‌ی اقتصادی دارد؟

در نهایت با توجه به پدیده‌ی گرمایش کره‌ی زمین و همچنین کمبود منابع آبی، بشر ناگزیر به استفاده از روش‌های گوناگون برای جبران آب مورد نیاز در بخش‌های مختلف است، اما باید توجه داشت که در صورت استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده برای انجام فعالیت‌های کشاورزی این تصفیه باید اصولی صورت گیرد تا از بروز مشکلات حاد در رابطه با سلامت انسان جلوگیری شود.

منبع:

Dickin, S. K., Schuster-Wallace, C. J., Qadir, M., & Pizzacalla, K. (2016). A Review of Health Risks and Pathways for Exposure to Wastewater Use in Agriculture. Environmental health perspectives۱۲۴(۷), ۹۰۰–۹۰۹. https://doi.org/10.1289/ehp.1509995

مترجم: مریم پسندیده نیا